Wszyscy pamiętamy wspaniałe emocje, jakie przeżywaliśmy przed kilkoma laty, gdy rosyjska organizacja Virtus.pro w składzie z Pawłem „byalim” Bielińskim, Januszem „snaxem” Pogorzelskim, Filipem „neo” Kubskim, Wiktorem „tazem” Wojtasem i Jarosławem „PashaBicepsem” Jarząbkowskim sięgała po najwyższe laury w świecie Counter-Strike: Global Offensive. Choć od czasu rozwiązania polskiego składu minęło już wiele miesięcy, żadna polska ekipa nigdy nie nawiązała do ich sukcesów. Nie oznacza to jednak, że w kraju nad Wisłą nie ma dużych i ambitnych projektów. Jakie są największe polskie drużyny e-sportowe?
x-kom AGO
Założona pod koniec 2016 roku organizacja, wtedy jeszcze pod nazwą AGO Gaming, w którą z czasem zainwestował nawet były prezes Legii Warszawa, Bogusław Leśnodorski. Stworzona początkowo z myślą o drużynie CS:GO, z upływem czasu rozrosła się także o dwie inne sekcje – Fortnite (w 2018 roku) oraz Starcraft II. Znana wcześniej również jako AGO Esports, w 2019 roku przyjęła swoją aktualną nazwę, po połączeniu swoich sił z polskim przedsiębiorstwem x-kom. Mistrzowie i wicemistrzowie Polski z 2020 i 2021 roku (w drugim przypadku – z powodu złamania regulaminu w meczu finałowym), zwycięscy Polskiej Ligi Esportowej. Choć bez dużych sukcesów na turniejach rangi międzynarodowej, w lutym 2018 roku znalazła się na 16 miejscu wśród najlepszych drużyn świata według rankingu HLTV. Otrzymała nagrodę PolishEsportAwards za najlepszą organizację esportową 2019 roku. Współpracuje również z amerykańską organizacją Rogue, tworząc z nią drużynę akademii w grze League of Legends pod nazwą AGO ROGUE.
PompaTeam
Wśród największych polskich drużyn esportowych nie może zabraknąć również PompaTeamu, założonego przez polskiego youtubera Szymona „IsAmU” Kasprzyka. Posiadająca swoje sekcje w grach CS:GO, FIFA, Fortnite, Hearthstone, QuakeChampions, Paladins czy ZULA. Swoje największe osiągnięcia zawdzięcza jednak graczom League of Legends, którzy zajęli pierwsze miejsce podczas rozgrywek Polskiej Ligi Esportowej w 2018 roku, a także drugie miejsce w trakcie drugiego sezonu Ultraligi. W maju 2021 roku drużyna League of Legends została jednak rozwiązana ze względu na bana otrzymanego od Riot Games przez jej CEO, Sergiusza „Nitrozyniaka” Górskiego. Obecnie występuje pod nazwą PDW.
Illuminar Gaming
Drugą godną poświęcenia uwagi organizacją jest bez wątpienia Illuminar Gaming, założone w 2015 roku. Posiada sekcje w wielu rozmaitych rozgrywkach esportowych – Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Fortnite, Hearthstone, RainbowSix: Siege, RocketLeague, kilka miesięcy temu inwestując również w polski skład VALORANT, który w maju 2021 roku sięgnął po triumf w polskich rozgrywkach z serii BeloudCup.
To jednak zdecydowanie nie wszystko. Nie wolno zapominać chociażby o stworzonej przez Piotra „izaka” Skowyrskiego organizacji IzakoBoars (posiadającej także żeńską sekcję w grze CS:GO), czy założonego przed kilkoma miesiącami przez Mateusza „Sówka” Kowalczyka AnonymoEsport. Ta ostatnia zakończyła niedawno zmagania w turnieju Flashpoint 3, a jej mecze oglądało momentami ponad 100 tysięcy Polaków na platformie Twitch.