Najlepsze gry esportowe

Sport elektroniczny współcześnie cieszy się ogromną popularnością. Organizowane są wszelkiego rodzaju turnieje, na poziomie kraju, a także mistrzostwa europejskie i światowe. W Polsce e-sport pojawił się w 1997 roku, kiedy to podczas trwającej Gambleriady rozegrano pierwszy turniej gry Quake. Jakie gry obecnie są najważniejsze, jeśli chodzi o e-sport w Polsce, a także na świecie?

Counter-Strike

Do czołówki gier w dziedzinie sportu elektronicznego należy niezmiennie od wielu lat strzelanka typu First Person Shooter o nazwie Counter-Strike. Na turniejach rozgrywane są pojedynki w grze w wersji Global Offensive, która znana jest w dużej mierze pod skrótem CS:GO. Jest to wieloosobowa strzelanka, wydana przez firmę Valve Corporation w 2012 roku, w której gracze rywalizować mogą między sobą, grając w grupach jako terroryści lub antyterroryści. Celem rozgrywki jest wyeliminowanie drużyny przeciwnej. Grając w drużynie terrorystów, głównym zadaniem jest podłożenie ładunku wybuchowego i obrona przetrzymywanych zakładników, w drużynie antyterrorystów zaś celem jest ochrona strefy przed podłożeniem bomby oraz uratowanie grupy zakładników.

Od lat na całym świecie rozgrywane są turnieje gry Counter-Strike organizowane przez różne podmioty m.in. Electronic Sports League, DreamHack, ELeague. Główną platformą transmisji rozgrywek CS:GO jest Twitch, lecz większe wydarzenia transmitowane również są przez wybrane kanały telewizyjne.

League of Legends

Bardziej znana pod skrótem LoL gra jest sieciową rozrywką dla wielu osób z gatunku multiplayer online battle arena. Wydana została w 2009 przez Riot Games i od tego czasu pięła się na podium gier w e-sporcie. W grze udział biorą dwie drużyny pięcioosobowe, a ich celem jest zniszczenie bazy wroga. W LoL stosowany jest system rankingowy, oznacza to, że gracz gra w lidze dostosowanej do swoich bieżących wyników.

Obecnie organizowanych jest wiele turniejów, w których rywalizują w grze League of Legends zawodnicy z całego świata. Najbardziej spektakularnym, jeśli chodzi o tę grę są coroczne Mistrzostwa Świata w League of Legends organizowane przez samego producenta. Drużyny walczą tam o imponująca nagrodę pieniężną (w 2019 nagrodą było 2 250 000 dolarów) oraz Puchar Przywoływacza.

StarCraft

Seria gier StarCraft również zapisała się w historii e-sportu. Należy ona do gier strategicznych czasu rzeczywistego, a stworzona została (jej pierwsza wersja) w 1998 roku przez Blizzard Entertainment. Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników. W rozgrywce również ważne jest zdobywanie minerałów, gazu, które potrzebne są do rozbudowy bazy, jednostek bojowych i budynków. Kolejna edycja, czyli StarCraft II: Wings of Liberty z 2010 osadzona jest już w innych klimatach, bowiem w realiach science-fiction, w odległej galaktyce Drogi Mlecznej.

Najwięcej w e-sporcie grywana była wersja StarCraft: Brood War. Uznanie gra zdobyła na całym świecie, a szczególnie w Korei Południowej, gdzie można spotkać się nawet z dwoma kanałami telewizyjnymi w pełni poświęconymi profesjonalnym rozgrywkom i turniejom gry StarCraft.

Dota 2

To kolejny z najczęściej pojawiających się tytułów, jeśli chodzi o e-sport na całym świecie. Dota 2 to gra z gatunku multiplayer online battle arena, wydana przez Valve Corporation. Polega ona na rywalizacji dwóch pięcioosobowych drużyn, których celem jest zniszczenie twierdzy i fortyfikacji przeciwnika. Bohaterami tej gry są członkowie dwóch frakcji: Radiant oraz Dire.

 

Przeczytaj także