League of Legends w esporcie

League of Legends należy obecnie do najpopularniejszych gier związanych z e-sportem na świecie. Stale zwiększa się ilość fanów chętnych oglądać rozgrywki – zarówno w formie transmisji jak i na żywo (na przykład podczas mistrzostw). Pozycja gry jako elementu sportu elektronicznego jest więc w dzisiejszych czasach silna i stale wzrasta, ale czy zawsze tak było?

Jak było na początku?

Pierwszy sezon League of Legends zakończył się mistrzostwami w czerwcu 2011 roku. Odbyły się one podczas dużego turnieju, w trakcie którego rywalizowano w różnych grach. Pula nagród wyniosła wtedy 100 tysięcy dolarów, z czego drużyna zwycięska otrzymała połowę, a rozgrywki obejrzało 1,6 miliona ludzi. Wydawać by się mogło, że to duże liczby, jednak był to zaledwie początek.

Zaledwie dwa lata później, drużyna, która wygrała mistrzostwa związane z trzecim sezonem otrzymała już milion dolarów. W 2018 roku za to zanotowano najwyższą pulę nagród, która wyniosła prawie 6,5 miliona dolarów. Finał tego sezonu obejrzało aż 205 milionów osób.

Mecze przesądzające o mistrzostwie odbywały się w wielu prestiżowych lokalizacjach. Zaczynając od szwedzkiego Jönköping, przez Los Angeles, Seul i Berlin, aż po Pekin, Inczon oraz Paryż. Miejsca te zapewniały z biegiem czasu coraz większe areny zdolne pomieścić tłumy fanów.

W przypadku kariery League of Legends w e-sporcie ciężko mówić o skromnych początkach, podczas gdy już pierwszy sezon obejrzało ponad milion osób. Wraz z upływem czasu sama gra, jak i zaangażowanie powiązanej z nią społeczności w sport elektroniczny wzrosło.

A jak jest obecnie?

Każdego dnia League of Legends przyciąga graczy z całego świata, którzy obok rozrywkowego spędzania czasu podczas gry chętnie oglądają mecze swoich ulubionych drużyn. Wybranie komu warto kibicować bywa niełatwe ze względu na pokaźną ilość zespołów. W samej tylko Europie funkcjonuje kilka odrębnych lig, w ramach których mierzą się ze sobą gracze. W świecie League of Legends jako dziedziny e-sportu mieszczą się ligi regionalne oraz światowe. Ponadto organizowane są liczne międzynarodowe wydarzenia promujące grę.

Wydana przez Riot Games pozycja stała się czymś znacznie więcej niż zwykłą rozrywką. Łączy ona graczy w ogromną społeczność, która wspiera swoich idoli – profesjonalnych graczy. W wielu większych krajach znaleźć można rzesze zapalonych fanów, którzy skorzystają z każdej okazji, aby obejrzeć mecze na wysokim szczeblu.

Mistrzostwa świata w League of Legends są prawdziwym świętem dla miłośników gry. Choć liczą się w nich najbardziej rozgrywki e-sportowe, to całość stała się prawdziwym spektaklem, podczas którego prezentowane są drużyny uczestniczące w zawodach. Wyjątkową częścią widowiska są występy artystów, którzy tworzą muzykę powiązaną z mistrzostwami i samą grą. Elementy takie jak hologramy pojawiające się na scenach dodatkowo pokazują z jak dużym budżetem powiązane są takie wydarzenia.

League of Legends zajmuje specjalne miejsce wśród dziedzin e-sportu. Szybki rozwój rozgrywek i tworzenie się lig związany był ze stale rosnącą popularnością gry. Wiele drużyn rywalizuje obecnie ze sobą na różnych szczeblach o nagrody pieniężne, których wartość potrafi zaskoczyć.

Przeczytaj także