Jak grać w League of Legends ?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi spędza czas przed komputerem. Najczęściej jest to granie w gry komputerowe, tak, więc jeśli myślimy o grach. Jeśli byśmy chcieli zastanowić się nad tym, jaka gra cieszy się największym zainteresowaniem, to bez wątpienia najczęstszą odpowiedzią będzie gra o tytule League of Legend. Wśród osób, które choć trochę interesują się grami, to ten tytuł nie będzie żadną tajemnicą. Jednak jak zacząć przygodę z tą wciągającą grą? Poniżej spróbuje opisać wam w podstawy gry.

Podstawy rozgrywki

Po pobraniu specjalnego klienta ze strony producenta gry i stworzeniu własnego konta pierwszym krokiem do rozpoczęcia rozgrywki jest wybranie serwera, na którym będziemy grać. Do wyboru mamy serwery:

 • EUNE – zachodnioeuropejski (najczęściej wybierany przez Polaków)
 • EUW – wschodnioeuropejski (drugi po EUNE wybierany przez Polaków)

Istnieje wiele innych serwerów, jednak z powodu dalekiego zasięgu ping jest tak wysoki, że występują trudności w rozgrywce, jak i z zarejestrowaniem się na serwerze. Kolejnym krokiem jest wymyślenie nazwy przywoływacza. Najprościej mówiąc, jest to nasza unikalna nazwa, która będzie towarzyszyć nam podczas całej rozgrywki. Gdy przejdziemy już przez te wszystkie formalności, możemy rozpocząć swoją pierwszą rozgrywkę, która jest samouczkiem. W nim dowiadujemy się o podstawowym poruszaniu, używaniu umiejętności czy rozmieszczeniu na mapie.

Bohaterowie 

W grze mamy do wyboru ponad 150 postaci o różnorodnych umiejętnościach i poziomie trudności. Na początku dostajemy kilku darmowych bohaterów, a ponadto co tydzień otrzymujemy rotację 16 darmowych bohaterów, która ulega zmianie. Wszystko to po to by można było przetestować sobie danego bohatera i jeśli nam się spodoba dokonać jego zakupu. Możemy tego dokonać  na dwa sposoby:

 • Punkty Niebieskiej Esencji (NE) – możemy zdobyć je za darmo,
 • Riot Poitnt (RP) – wirtualna waluta, którą możemy kupić za pieniądze.

Bohaterów możemy dobrać do swojego stylu gry, jak i pozycji, na której mamy zamiar grać. Do wyboru mamy:

 • Górna aleja (TOP) – alejka, tzw. solowa, na której grami sami,
 • Dżungla (Jungle) – obszar poza alejkami, na którym zabijamy neutralne oraz specjalne stwory. Podczas wyboru tej roli jedną z dwóch umiejętności musi być porażenie. Dodatkowo zadaniem junglera jest pomoc innym liniom.
 • Środek (Mid) – najważniejsza aleja w całej grze. W późniejszym etapie gry wszystko sprowadza się do tej linii.
 • Strzelec (ADC) – jego zadaniem zbieranie neutralnych stworków jak i zadawanie największej ilości obrażeń.
 • Wsparcie (Support) – stoi na linii wraz ze swoim strzelcem. Ochrania swoją drużynę, bardzo często poświęca się za innego przyjaznego bohatera.

Tryby gry

W grze do wyboru mamy 2 stałe tryby gry, jak i jeden specjalny, który co jakiś czas zmienia się na inny.

 • Summoner’s Rift – jest to podstawowy tryb gry, w którym mamy podział mapy na alejki i gramy 5 vs 5. Możemy grać normalne gry, jak i rankingowe
 • Aram – tryb gry 5 vs 5 jednak mapa sprowadza się do specjalnego mostu, na którym toczy się rozgrywka.

Co jakiś czas pojawia się specjalne tryby. Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy mogą się one pojawić.

Przeczytaj także