Counter Strike w esporcie

Czym jest Counter Strike?

Jedną z najpopularniejszych obecnie pozycji esportowych jest Counter Strike: Global Offensive. Jest to gra komputerowa z gatunku FPS (first-person shooter), w której drużyny złożone z 5 zawodników rywalizują przeciwko sobie. W rozgrywce występują dwie strony konfliktu. Są nimi terroryści oraz antyterroryści. Tym pierwszym zależy na zdetonowaniu jednego z celów znajdujących się na mapie. Mogą to zrobić dzięki podłożeniu ładunku wybuchowego lub wyeliminowaniu wszystkich antyterrorystów.

Druga strona ma na celu zapobiegnięcie tym działaniom. Rozgrywka składa się z 30 rund, w których każdy zespół rozgrywa kolejno po 15 w obu stronach konfliktu. Pierwsza drużyna, która wygra 16 rund wygrywa spotkanie, w przypadku remisu – odbywają się dogrywki mające na celu rozstrzygnięcie zwycięzcy. Sama rozgrywka choć jest bardzo prosta z założenia, dostarcza wielu skrajnych emocji. Obecne wydanie gry nie jest jednak pierwszą częścią serii Counter Strike. Historia marki sięga roku 1993, w którym to powstała jako modyfikacja do gry Half-Life. Od samego początku została stworzona do gry w sieci, a dzięki rosnącej popularności Counter Strike zyskał renomę i stał się jedną z podstawowych pozycji na wielu turniejach esportowych.

Counter Strike w esporcie

Gra bardzo zyskiwała coraz większe zainteresowanie. Organizowano wiele turniejów amatorskich, w których najlepsi gracze mogli rywalizować przeciwko sobie lokalnie. Z czasem do świata esportu dołączyli poważni sponsorzy, a turnieje esportowe stały się już wielkimi imprezami, w których pule nagród nie różnią się od klasycznych dyscyplin sportowych. Obecne wydanie gry Counter Strike: Global Offensive jest obecnie najpopularniejszą grą esportową z gatunku FPS.

Dzięki obecności wielkich organizacji oraz dużych pieniędzy środowisko to skupia wielu najlepszych zawodników tego gatunku, którzy na codzień rywalizują w turniejach, które odbywają się z dużą częstotliwością. Odkąd portale bukmacherskie zainteresowały się światem esportu każdy jest w stanie przekonwertować swoją wiedzę na pieniądze zupełnie w taki sam sposób jak specjaliści od wielu innych dyscyplin. Kreatywność bukmacherów nie zna granic, co sprawia, że możliwości są wręcz nieograniczone. Esport na dobre zagościł w tym biznesie i ma się bardzo dobrze. Zależnie od naszych preferencji możemy zdecydować się na obstawiania zwycięzcy meczów, lecz istnieje dużo innych rodzajów zakładów. Postawić można również na wiele innych statystyk, takich jak różnica rund, która będzie dzielić oba zespoły na końcu spotkania, wytypować dokładny wynik meczu, a nawet obstawić, która z drużyn wygra konkretną rundę czy mapę.

Wielu kibiców próbuje swoich sił w typowaniu esportu, ponieważ obecnie jest on na tyle duży, że w przypadku poprawnej strategii może się to okazać bardzo dobrym źródłem zarobku. Popularność wirtualnych rozgrywek utrzymuje się na wysokim poziomie i coraz więcej bukmacherów, którzy dotychczas nie byli zainteresowani taką sferą zaczyna próbować swoich sił w tej kategorii, co przekłada się w oczywisty sposób na popularność samej gry.

Przeczytaj także