E-sport, czyli inaczej sport elektroniczny, to stosunkowo nowe pojęcie. Opisuje formę rywalizacji, która odbywa się na polu gier komputerowych. Choć jest to dziedzina o stosunkowo krótkiej historii to stale zyskuje popularność, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Warto więc wiedzieć co to jest e-sport i czym się charakteryzuje.
Krótka historia rozwoju e-sportu
Odkąd pojawiły się gry komputerowe zaczęła się również tworzyć rywalizacja między graczami o to, kto jest w nich najlepszy. Początkowo w rozrywkowych zawodach brali udział jedynie amatorzy, gdyż nikt nie zajmował się graniem profesjonalnie. Początek lat 2000 przyniósł jednak sporą zmianę, którą była możliwość nadawania rozgrywek na żywo. Umożliwienie fanom gier oglądania zawodów w czasie rzeczywistym przyczyniła się do prawie natychmiastowego wzrostu ich popularności. Ten wyjątkowy czynnik napędowy sprawił, że zaczęli pojawiać się ludzie, którzy mogli utrzymać się z grania w ulubioną grę. Z czasem stali się profesjonalistami. Pojawili się również komentatorzy.
Po roku 2010 e-sport zyskał na tyle duże znaczenie w branży gier komputerowych, że kariery zawodowe najlepszych graczy wiążą się ze sponsorami i dużymi pieniędzmi. Sport elektroniczny to najczęściej: pierwszoosobowe strzelanki, bijatyki, gry karciane i strategiczne oraz multiplayer online battle arena i bitwy battle royale.
Czy e-sport jest prawdziwym sportem?
Zdania co do zakwalifikowania e-sportu jako dziedziny sportu są podzielone. Z jednej strony słyszy się głosy, iż brak wysiłku fizycznego dyskwalifikuje go pod tym względem. Podobnym argumentem jest ustalenie obszaru gry jako miejsca na świeżym powietrzu. Zwolennicy e-sportu uważają jednak, że sport to nie tylko fizyczna aktywność, ale również umiejętność planowania, dokładne wyczucie czasu oraz zdolność do osiągania celów. Ponadto zaznaczają, że nie wszystkie sporty tradycyjne odbywają się poza murami budynków.
Innym czynnikiem, znacznie bardziej oddzielającym sport tradycyjny od elektronicznego, jest określenie własności dziedziny. Brzmi to skomplikowanie lecz polega na prostej zasadzie – sporty takie jak siatkówka czy piłka nożna nie mają właściciela, każda gra komputerowa natomiast została wyprodukowana przez konkretną firmę. W e-sporcie reguły ustalane są przez właściciela gry, który może ją dowolnie modyfikować. co jest niespotykane w sportach tradycyjnych. Tak mocno widoczny podział ustanawia silą i trudną do zatarcia granicę.
Czy profesjonalne zajmowanie się e-sportem jest łatwe?
Fakt, iż profesjonalni gracze nie podejmują treningów fizycznych nie oznacza, że wcale się nie przygotowują do zawodów. E-sport bywa określany mianem „sportu umysłowego” i to na umyśle i jego rozwijaniu opierają się ćwiczenia. Granie na wysokim poziomie wymaga często umiejętności szybkiego i logicznego myślenia, planowania, tworzenia strategii, a także pełnej znajomości, nawet niewielkich i pozornie nic nie znaczących, elementów gry. Dodatkowo gracze muszą stale zapoznawać się z wypuszczanymi aktualizacjami, które często zmieniają w pewien sposób rozgrywkę.
E-sport nadal jest stosunkowo nowym zagadnieniem. Choć wielu ludzi spiera się w kwestii zakwalifikowania go jako dziedziny sportu, to nie można zaprzeczyć, że wymaga on znacznych nakładów energii i pracy, aby osiągnąć profesjonalizm. Ciągle rosnąca popularność sportu elektronicznego przyciąga do niego wielu fanów na całym świecie sprawiając, że zawody i wygrane wiążą się z dużymi nagrodami.